06:03 / E Shtunë, 07 Tetor 2017 / indeksADMonline

Ushqimi për të mbajtur nivelin e sheqerit nën kontroll

Kur Thomas Rupp u diagnostidikua me 2 tipe diabeti, ai u trondit. Pavarësisht se kishte një karrierë sfiduese, ai manaxhonte të shkonte në palestër dhe hante shume rrallë fast food ose ëmbëlsira. Më poshtë ju kemi shkruar se çfarë duhet të bëni për të mbajtur ne kontroll nivelin e sheqerit tuaj, është e njëjta dietë që dhe Thomas përdori.

Fillimisht eleminoi të gjitha ushqimet që ai i kishte ngrënë zakonisht deri në atë kohë. Dhe filloi të hante 10 vezë në ditë. Të cilat kanë shumë pak kalori dhe shumë proteina të cilat i ndaluan dëshirën e tij për ëmbëlsirat dhe të fokusohej se çfarë e ngopte.

Sigurisht që një njeri nuk mund të ushqehet vetëm më vezë. Pasi eksperimentoi me ushqime të ndryshme se cilat ndikonin në nivelin e tij të sheqerit ai ndërtoi një dietë të tijën personale. Në mëngjes konsumonte tërshërë me qumësht dhe pinte kafe të zezë. Dreka ishte një miksim i fasuleve të zeza dhe qepëve të gjalla, vaj ulliri dhe uthull. Darka, është një sallatë me domate dhe humus e spërkatur me vaj dhe uthull, këto, të shoqëruara me pulë.

Kur Rupp kishte uri, ai e shuante atë me perime si brokoli, asparagë ose spinaq. Për një vakt të shpejtë ai hante kos me yndyrë të ulët të shoqëruar me banane. Ndiqeni dhe ju këtë dietë dhe shikoni a ka rezultate dhe për ju. Shije.al