10:31 / E Enjte, 11 Janar 2018 / indeksADMonline

19 vite më parë, pamje të rralla nga dita kur u vra Enver Maloku (Video)

Sot bëhen 19 vjet nga vrasja e veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku.

Enver Maloku i cili ishte kreu i Qendrës Informative të Kosovës, u vra më 11 janar 1999, në një kohë kur situata ishte mjaft e rënduar nga lufta.

Pak metra prej banesës së tij në përdhesë të një blloku banesash në Breg të Diellit, në sytë e gruas dhe të fëmijëve, atentatorët e vranë Enver Malokun, i cili ndërroi jetë pak minuta më vonë në spitalin e Prishtinës.

Mediat e huaja e kishin përciellur me interes edhe funeralin e veprimtarit të LDK-së, i cili ka mërita të mëdha në informimin e publikut në një kohë mjaft të vështirë për Kosovën, shkruan Magazina.al

Pas vrasjes së Malokut rreth 70 gazetarë kishin marshuar në rrugët e Prishtinës.
Pamje nga funerali i Enver Malokut në vitin 1999: