18:40 / E Enjte, 16 Gusht 2018 / indeksADMonline

Aretha Franklin vdiq në të njëjtën ditë me Elvis Presley

Aretha Franklin, Mbretëresha e Muzikës Soul, vdiq në të njëjtën ditë me Elvis Presley, Mbret i Rock and Roll… dhe kjo është e çuditshme dhe e përshtatshme.

Vdekja e Arethas ra në përvjetorin e 41-të të vdekjes së Elvis-it – 16 gusht 1977 – megjithëse në rrethana jashtëzakonisht të ndryshme, transmeton Indeksonline.

Siç kemi raportuar … Aretha vdiq në shtëpinë e saj në Detroit.Ajo kishte vuajtur nga kanceri i pankreasit të avancuar, dhe kishte qenë e sëmurë rëndë në ditët që çuan deri në vdekjen e saj. Këngëtarja ishte 76 vjeçe.

Sa i përket Elvisit, ai vdiq nga një atak në zemër. Ai u gjet i papërgjegjshëm në dyshemenë e banjës së shtëpisë së tij Graceland në Memphis, TN.

Të dy këngëtarët u dëshmuan si ikona amerikane./Indeksonline/