22:06 / E Premte, 06 Korrik 2018 / indeksADMonline

Belgjikë- Brazil, ky është futbollisti i ndeshjes [Foto]

Belgjika ka mposhtur Brazilin në çerekfinale me rezultat prej 2-1. Me këtë rast, belgët arriten  që të kualifikohet për në gjysmëfinale të Botërorit ‘Rusia 2018’.

Pas ndeshjes, FIFA  ka zgjedhur lojtarin kryesorë të lojës.

Ai është  belgu, Kevin De Bruyne.

Belgët e nisën mirë ndeshjen, duke shënuar dy fola gjatë pjesës së parë.

Golin në minutën e 13’të e shënoi Fernandinho (autogol) dhe De Bruyne në minutën e 31’të.

Në pjesën e dytë Brazili u rikthye në lojë, me golin e Renato Augusto, por nuk arriti ta barazonte rezultatin në fund.

Me këtë fitore Belgjika siguron gjysmëfinalen, ku e pret kundërshtari, Franca, e cila e eliminoi Uruguain./IndeksOnline/