10:56 / E Diele, 08 Tetor 2017 / indeksADMonline

“Despacito” me çifteli

Një person që mban veshje tradicionale e çifteli me të cilën nxjerr tingujt e melodisë së këngës “Despacito” tërheq vëmendjen e secilit kalimtar, e sidomos të një grupi vizitorësh nga Portugalia.

Dy vajza prezantohen si gazetare përderisa shkrepin foto përballë Fatmir Makollit, shkruan Koha Ditore. Kur instrumentisti i pyet nëse e njohin melodinë, njëra prej tyre përgjigjet: “Si jo? Tashmë ‘Despacito’ është bërë sikurse një virus”.

E pikërisht “virusi” i shpërndarë gjithandej botës përgjatë vitit 2017 e ka bërë Fatmir Makollin që t’i hyjë një projekti të ri. Makolli (58) njihet për përformancat e tij me çifteli dhe promovimin e këtij instrumenti.

“Kemi një këngë që dëgjohet gjithandej botës dhe nëpërmjet saj do të njihet instrumenti shqiptar në tërë botën”, thotë ai midis pauzave të xhirimeve në oborrin e Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”.

Kënga e publikuar në fillim të këtij viti është shndërruar në një hit botëror përgjatë verës. Numëron mbi 3 miliardë klikime në “YouTube” përderisa sipas parashikimeve është kënga e vetme që këtë vit mund të kapë 4 miliardë klikime