15:09 / E Enjte, 26 Korrik 2018

Kaos në “Tour De France”: protesta e fermerëve, gaz lotsjellës dhe trajtim mjekësor [Foto/Video]

Një numër çiklistësh në ‘Tour De France’ kishin nevojë për trajtim mjekësorë, pasi policia përdori sprej për të ndaluar protestën e fermerëve në fillim të xhiros së 16-të.

Fermerët përdorën traktorë dhe sanë gjatë rrugës Carcassone, e cila është e gjatë 29 kilometra.

Fotot tregojnë një polic duke përdorur sprej për protestuesit, por ai aksidentalisht lëndoi veten dhe disa ciklistë të tjerë, ndëra ta edhe katër herë kampionin Chris Froome.

Grupi i vogël i fermerëve nga departamenti i Aude po protestonin kundër një reduktimi të planifikuar të financimit të Bashkimit Evropian, sipas autoriteteve franceze. /IndeksOnline/

Cycling – Tour de France – The 218-km Stage 16 from Carcassonne to Bagneres-de-Luchon – July 24, 2018 – Police officers remove hay bales off the road after a protest. REUTERS/Stephane Mahe

Cycling – Tour de France – The 218-km Stage 16 from Carcassonne to Bagneres-de-Luchon – July 24, 2018 – A police officer carries a protester off the road before the race passes. REUTERS/Stephane Mahe

Mos i humb