14:58 / E Mërkurë, 10 Tetor 2018 / indeksADMonline

Kim Jong Un ndërron Mercedesin, tani lëvizë me Rolls Royce

Gjatë vizitës së fundit të Sekretarit të Shtetit të SHBA, Mike Pompeo në Korenë e Veriut, pamjet zbuluan se udhëheqësi i saj Kim Jong-Un tani ka ndërruar makinën e tij Mercedes, duke lëvizur me Rolls Royce.

Kim është parë më parë në një flotë të limuzinave Mercedes të Gardës Pullman të ndërtuar me porosi, bazuar në S600 të vitit 2012, por tani duket se ai ka ndërruar inxhinierinë gjermane për inxhinieri britanike të financuar nga Gjermania, më saktësisht Phantom Rolls-Royce.

Kim është i njohur të ketë një interes të madh për makinat, si dhe aeroplanët, dhe zgjedhja e tij e fundit e automjetit duket se e demonstron këtë. Kur presidenti i SHBA Donald Trump vizitoi Korenë e Veriut më parë këtë vit, Kim shihej i interesuar mjaft shumë në limuzinën presidenciale të Trump, e quajtur “The Beast”.

Përveç ekzistencës së saj dhe faktit se ka ngjyrë të zezë, shumë pak tjetër dihet për Rolls-Royce-in e re të Kim-it, ashtu si pjesa tjetër e Koresë së Veriut. Mund të jetë e blinduar? Sigurisht që po, në fund të fundit kjo është një makinë që i përket një kreu i shtetit. /IndeksOnline/