23:01 / E Diele, 22 Prill 2018 / indeksADMonline

Ky A�shtA� SUV-i mA� i shpejtA� nA� botA� – 382 km/h

Kemi njA� sundimtar tA� ri tA� shpejtA�sisA� sA� klasA�s mA� popullore.

Japonezi ka larguar nga froni japonezin, pasi SUV i ri mA� i shpejtA� nA� botA� A�shtA� Nissan Qashqai-R.

Kompania britanike e akordimit Severn Valley Motrosport (SVM) e ka pA�rgatitur kA�tA� Nissan, i cili ka tejkaluar rekorderin e mA�hershA�m, Toyota Land Cruiser (370 km/h).

Qashqai ka tejkaluar nA� shtegun e gjatA� privat 3.2 kilometra edhe superautomobilin Koenigsegg Ager RS (356.1 km/h) dhe One: 1 (351.3). Versioni mA� i fuqishA�m i fabrikA�s sA� QQ A�shtA� 1.6i DIG-T me 163 kuaj fuqi.