11:58 / E Enjte, 06 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Ngjarjet dhe personazhet e artit që thyen tabu në vitin 2018

Viti 2018 u karakterizua me momente të ndryshme që shënuan ngjarje të rëndësishme përgjatë dymbëdhjetë muajve.

Kultura dhe arti zgjuan interes të madh, ndërsa personazhe të ndryshme bën bujë mediatike.

Në vazhdim iu sjellim disa nga momentet më të mira në fushën e kulturës përgjatë vitit që po lëmë pas që thyen edhe tabu:

Amerika zgjodhi zyrtarën e parë lezbike të kongresit në kulturë, Sharic Davids një mundëse.


Këngëtari transgjinor me ngjyrë, Janelle Monae’s ishte befasia e vitit që u shfaq me video feministe me projektin ‘PYNK’

“Disobedience”, një nga filmat e parë që përshkruan seksik lezbik në detaje.


“The Miseducation of Cameron Post”, prodhimi kinematografik që tregon për terapinë e konvertimit të homoseksualëve.


King Princess dhe e dashura e saj, Amandla Stenberg u bënë shembulli më i lezetshëm i dashurisë .


Hayley Kiyoko, lezbikja që fitoi Push Artistin e Vitit të MTV-së.


Diku në 2014, ndriçimi biseksual, i karakterizuar nga drita neoni blu dhe rozë, u bë një meme në Twitter. Përmeti u lind nga një episod i Sherlock-it të BBC-së, ku Watson duket se shpreh dëshirat homoseksuale për Holmes. Rozela dhe blu janë ngjyrat e flamurit biseksual.

Ne pamë shumë atë ndriçim këtë vit, përfshirë në posterin e filmit për Black Panther dhe në videot muzikore të Janelle Monaé për Dirty Computer./Indeksonline/