23:11 / E Diele, 24 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Papa Françesku: Besimi kërkon respektimin e emigrantëve

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku ka mbrojtur fuqishëm emigrantët ndërsa mbajti Meshën e Krishtëlindjes.

Ai në këtë natë, emigrantët i krahasoi me Marinë dhe Jozefin ndërsa nuk gjenin vend për të qëndruar në Betlehe, teksa deklaroi se besimi kërkon që të huajt të mirëpriten.

Papa Françesku ndërsa festoi Krishtëlindjen e tij të pestë si udhëheqës i 1.2 miliardë katolikëve në botë, mbajti meshën solemne për rreth 10 mijë njerëz në Bazilikën e Shën Pjetrit ndërsa shumë të tjerë e ndoqën shërbimin nga jasht sheshi.

Kjo meshë u mbajt nën masa të rrepta të sigurissë teksa pjesëmarrësit u kontrolluan pasi iu afruan Sheshit të Shën Pjetrit edhe para se të kalonin detektorë metalikë për të hyrë në bazilikë.

Sheshi ishte pastruar orë më parë kështu që procedurat e sigurisë mund të vendoseshin, shkruan Reuters.