11:30 / E Enjte, 11 Tetor 2018

Plani i Mercedes, e heq motorin V12, e zëvëndëson me V8 hibrid

Mercedes AMG është duke e hequr motorin e njohur V12 turbo, për ta zëvëndësuar atë me V8 hibrid. Prodhuesi i automjeteve do të shkurtojë V12 me 6.0 litra kur automjetet që aktualisht e përdorin atë të përfundojnë ciklin e tyre të përdorimit.

Kjo do të thotë që sedani aktual, S65, Coupe dhe Cabrioel do të jenë të fundit me përdorimin e modeleve V12.

Mercedes-AMG do të zgjasë jetën e V8 relativisht të re 4.0-litërshe dhe ata do ta bëjnë këtë duke shtuar teknologjinë hibride në përzierje.

Automjeti i parë që me shumë gjasa do ta përdorojë këtë motorr do të jetë Marcedes AMG GT që pritet të dal në vitin 2020 me 800 kuaj fuqi./Indeksonline/

Temat: