19:32 / E Enjte, 05 Tetor 2017 / indeksADMonline

Publikohen fotografitë nudo të Marilyn Monroe në pishinë (Foto+18)

Fotot e rralla që tregojnë një Marilyn Monroe lakuriq duke u paraqitur pranë një pishine dhe duke festuar ditëlindjen e saj, do të marrin vlerin deri në 26,000 dollarë në ankand.

12 imazhet intime tregojnë yllin e Hollywoodit që gjunjëzohet në ujë dhe mbulon në mënyrë strategjike kthesat e saj të famshme me një peshqir, shkruan The Sun, transmeton Telegrafi.

Ka edhe imazhe tjera të mrekullueshme që shfaqin Marilyn në një divan si dhe duke mbajtur një tortë ditëlindje.

Shtrirja mbresëlënëse e pozave të saj, që besohet të jenë marrë pak para vdekjes së saj në gusht të vitit 1962, do të shkojnë nën ankand në javën e ardhshme në “Heritage Auctions” në New York.

Në këtë ankand përveç fotografive të saj pritet të shiten, dhe ato të: Beatles, Frank Sinatra me roje, Muhammad Ali në disa foto të tjera të rralla, të cilat të gjitha së bashku pritet të kapin shifrën e 120 mijë dollarëve.

Nigel Russel, Drejtor i Fotografive për Ankandin e Trashëgimisë, tha: “Më 8 gusht 1969, Beatles arritën në ‘Abbey Road’ Studios për xhirimet e kryqëzimit që do të ndodhnin për së shpejti jashtë ndërtesës.

“Rreth orës 11.30 në këtë ditë me diell, një polic i Londrës u kërkua të mbajë dhe të drejtojë trafikun në rrugën e zënë nga ‘Abbey’.

“Iain Macmillan më pas pozicionoi një shkallë në mes të rrugës, vetëm një këmbë larg nga kalimi i këmbësorëve, me ngut u ngjit në shkallë, shpejt u vendos në vetvete dhe u përgatit për të marrë pozat.

“Ndërsa The Beatles kaluan disa herë nga ‘Abbey Road’, Iain Macmillan ishte në gjendje të kapë gjashtë fotografitë shpejta brenda një afati kohor prej 10 minutash”.

Grupi i mrekullueshëm i imazheve të famshëm do të jetë në dispozicion më 11 tetor në ankandin e fotografive të ankandeve të trashëgimisë në New York. /Telegrafi/