15:40 / E Hënë, 03 Dhjetor 2018

Shaqiri flet për festën e çmendur të Kloppit

Xherdan Shaqiri thotë se ai ka gëzuar festimet emocionale të Jurgen Klopp pas ndeshjes pasi Liverpooli mundi Evertonin në derbin e Merseyside të dielën.

Menaxheri i Liverpool, Klopp, vrapoi në fushë dhe u hodh në krahët e portierit Alisson pas golit të minutës së 96-të nga Divock Origi.

I pyetur nga Sky Sports për pikëpamjen e tij, Shaqiri ka thënë: “Çdo person është emocional dhe e keni parë që kur shënoni në minutën e fundit të derbit, loja ishte fantastike, kështu që ka shumë emocione atje”.

“Kjo ndodh, shumë trajnerë e kanë bërë këtë më parë, është diçka e mirë dhe e mirë, por nuk është mosrespektimi i kundërshtarit, emocionet dhe kjo ndodh në futboll”.

“Ishte një ndjenjë e mahnitshme,” shtoi Shaqiri. “Ju keni parë emocionet nga lojtarët dhe trajneri, kjo ishte një fitore shumë e mirë”.

“Fryma në ekip është shumë e mirë dhe kjo është shumë e rëndësishme. Ne jemi duke punuar shumë ngushtë dhe është e rëndësishme të njohim njëri-tjetrin më mirë”.

“Ne jemi si një familje e vogël, duhet të qëndrojmë kështu dhe ne duhet të gëzojmë punën tonë çdo ditë, reflektohet në fushë”.

Ndeshja tjetër për Liverpool është një udhëtim në Burnley të mërkurën.

“Ne e dimë se sa e vështirë mund të jetë Premierliga, mund të humbni pikë ndaj çdo skuadre”, tha ai.

“Nuk jemi duke kërkuar për Manchester Cityn, është e rëndësishme të shikojmë veten dhe ta marrim atë nga loja.

“Ne e dimë se Man City është në krye dhe luan futboll shumë të mirë dhe janë favoritët, por ne kemi një sezon shumë të mirë dhe nëse qëndrojmë në këtë nivel, gjithçka mund të ndodhë.

“Ne duhet të fitojmë lojëra dhe pastaj do të shohim se çfarë ndodh në fund të sezonit”.

Duke reflektuar në formën e tij, nënshkrimi i verës ka thënë: “Jam shumë i lumtur që jam këtu, jam vendosur shumë mirë, njerëzit këtu janë shumë të mirë dhe jam i lumtur, që reflekton në fushë. Duke u vendosur mirë dhe duke njohur çdo lojtar më mirë çdo herë që luaj.

“Unë jam me të vërtetë duke pritur për një të ardhme të ndritshme me klubin”, ka përfunduar Shaqiri.

Xherdan Shaqiri është kthyer në një lojtar shumë të rëndësishëm për Liverpoolin dhe ka gjetur vend në formacionin e parë me plot yje. /IndeksOnline/

Temat: