20:55 / E Shtunë, 07 Prill 2018 / indeksADMonline

Si ia vodhi VW dizajnin Mercedesit duke krijuar modelin Beetle

Beetle është një nga makinat më të famshme të Volkswagen.

Por, është një fakt interesant sa i përket kësaj makine.

Kur Adolf Hitler urdhëroi Ferdinand Porsche që të krijonte një makinë për popullin gjerman, ai shkoi në fabrikën e Mercedes-Benz vetëm për një vizitë.

Ai aty pa një makinë të Mercedes-Benz (fotoja më poshtë) , të cilën atëherë Mercedes-Benz e kishte vetëm si koncept.

Porsches i pëlqeu shumë dizajni i saj dhe krijoi të ashtuquajturën VW Beetle.

Pra, si përfundim, njëra prej makinave më të shitura në botë është e kopjuar nga koncepti i Merecedes-Benz. /IndeksOnline/