Mustafa për demarkacionin: Është e dëmshme që kufiri të caktohet me kutin e patriotëve dhe tradhtarëve

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se deri më tani askush nuk e ka dëshmuar se një metër tokë ka kaluar në Mal të Zi. Mustafa përmes një postimi në Facebook ka shkruar se kundërshtarët e demarkacionit, të cilët herë thonë se Kosova i humbi 12,000 e herë 8,000 hektarë duhet të tregojnë se kush ishte zotëruesi i këtyre hektarëve të humbur. Mustafa po ashtu ka folur edhe për vendosjen e një pllake dhe flamuri nga Vetëvendosje...

Kadaj: VV nuk do të merr përgjegjësi për atë që do të ndodhë nëse ratifikohet demarkacioni (Video)

Mali zi sot bëri agresion, hyni brenda territorit, e largoi flamurin kombëtar ende pa u ratifikuar marrëveshja. “Ende pa u ratifikuar Marrëveshja për Demarkacionin,...

Thaçi shtron iftar, dënon sulmet në Turqi

Presidenti Hashim Thaçi ka shtruar iftar për të gjithë besimtarët mysliman. Ai aty i ka dënuar sulmet të cilat kanë ndodhur në aeroportin Ataturk...

Ja me kë takohet Portugalia në gjysmëfinale

Portugalia ka arritur të sigurojë kalimin në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian, pasi mposhti Poloninë 5:3 pas ekzekutimit të penalltive. Interesant...

Lajme

“Brexit” dhe ndikimi i saj për vendet e Ballkanit Perëndimor

Vota britanike për largim nga BE-ja do të ketë pasoja të gjera për vendet e Ballkanit Perëndimor në fazat e ndryshme të aderimit, të paktën kështu mendojnë analistë të huaj. Ndikimi politik dhe ekonomik i “Brexit”-it do të kërkojë mbase vite - sipas...

Mali i Zi e hesht Qeverinë e Kosovës (Video)

Qeveria e Kosovës nuk ka dhënë kurrfarë shpjegimesh në lidhje me notën e protestës që pretendohet ta ketë marrë nga Mali i Zi. E, derisa Qeveria ka zgjedhur heshtjen,...

Kometa e shkatërron satelitin më 30 shtator

Kometa e quajtur Rosetta do të përplaset me Cometa 67P, të premten e 30 shtatorit të këtij viti. Këtë e ka konfirmuar Agjencia Evropiane e Hapësirës për BBC-në,...

12-vjeçari u rrëmbye për të bërë punë të vështira, kthehet në shtëpi pas 6 vitesh

Një 12-vjeçar indian, i cili 6 vite më parë u rrëmbye nga Nju-Delhi dhe u dërgua në Bangladesh, më në fund është kthyer në shtëpi pranë...

Obama: Britania ka probleme më të mëdha se tregtia me Amerikën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka thënë se marrëdhëniet tregtare të Britanisë së Madhe me Amerikën, nuk janë prioritete të...

Sport

Poloni 1:1 Portugali, ky është lojtari i ndeshjes (Foto)

Renato Sanches është zgjedhur lojtari i ndeshjes të cilën Portugalia e fitoi pas ekzekutimit të penalltive nga Polonia. Ylli i ri i Bayern Munich, shënoi një gol të bukur në pjesën e parë ku barazoi rezultatin në 1:1, rezultat që nuk ndryshoi pas 120...

Ja me kë takohet Portugalia në gjysmëfinale

Portugalia ka arritur të sigurojë kalimin në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian, pasi mposhti Poloninë 5:3 pas ekzekutimit të penalltive. Interesant është fakti se...

Quaresma sërish heroi, Portugalia në gjysmëfinale të Euro 2016 (Video)

Portugalia është gjysmëfinalistja e parë e Kampionatit Evropian, ku ka arritur të eliminojë Poloninë e Robert Lewandowskit pas ekzekutimit të penalltive. Koha e rregullt e...

Ballistët i dedikojnë një mesazh Kombëtares Shqiptare (Foto)

Shkëndija e Tetovës shënoi fitore 2:0 në ndeshjen e parë kualifikuese të Europa League ndaj polakëve të Craciovas. Tifozët e Shkëndijës, Ballistët,...

EL: Shkëndija Tetovës e fiton ndeshjen e parë

Shkëndija Tetovës ka bërë një hap të rëndësishëm drejt kalimit në fazën tjetër të Europa League, ku në qytetin e Shkupit në stadiumin...

Showbiz

Çiljeta më në fund shfaq gjoksin pas operimit (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Çiljeta Xhilaga i është nënshtruar ndërhyjrjeve estetike me qëllim të zvogëlimit të gjoksit të saj bombastik. Ajo i ishte nënshtruar operimit pasi që kishte filluar të ndjente dhimbje në shtyllën kurrizore, për...

Ja se si dukej Kylie Mingoue (Foto)

Këngëtarja e njohur, Kylie Minogue ka qenë e ftuara e nderit në premierën “Absolutely Fabulous” në “Leicester Square’s Odeon Cinema”. Në shoqëri...

Kate Hudon s’ka fije turpi, pozon krejtësisht lakuriq (Foto)

Aktorja amerikane Katë Hudon kohë më parë në treq pati nxjerrë një libër me këshilla të ndryshme për një trup sa më të...

Prezantuesja seksi Ilda Bejleri (Foto)

Prezantuesja seksi e Top Chanel, Ilda Bejleri së fundmi ka ndërruar stilin e flokëve të saj. Ilda edhe më këtë stil flokësh duket si mos më mirë, shkruan...

Eva Ndoja provokon me “zogun” (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Eva Ndoja shquhet për pozat e saj seksi. E veshur me një fustan të bardhë dhe më një grim të lehtë, Eva duket tejet...

Tech/Auto

Steve Jobs vodhi iPhone?

Një person që pretendon se “Apple” ka vjedhur idenë e tij për krijimin e “iPhone”, “iPad” dhe “iPod” ka paditur gjigantin e teknologjisë për 10 miliardë dollarë. Thomas Ross thotë se ka hartuar projektin për këto pajisje që në vitin...

Kabllo nënujore e internetit që lidh SHBA-në me Japoninë

Në vitin 2014 Google, kishte përmendur se ishte pjesë e kompanive të cilat do të investonin 300 milionë dollarë në një kabllo të internetit e cila do të lidhte...

Risitë teknologjike të Mercedes Benz E-Class 2017 (Foto)

Mercedesi e ka quajtur "luksi inteligjent" për shkak të teknologjive që duken sikur vijnë nga e ardhmja.  Ky model ka kamera, radarë e ndijues elektronikë që marrin...

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë,...

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij...

Indeks+

Çfarë ka ndodhur më 30 qershor?

1422 – Zhvillohet Beteja e Arbedos midis Dukës së Milanos dhe kantoneve zvicerane – shkaku ishte hedhja poshtë e propozimit milanez për të blerë qytetin e fortifikuar zviceran Bellinzona. Beteja u zhvillua në Arbedo, fshat 3 km në veri të Bellinzonas. Milano doli fitues. Humbja shkurajoi...

Kapet me një të martuar, zhvishet lakuriq në mes të qytetit (Foto)

Romanca me një burrë të martuar ka përfunduar në mënyrën me të keqe të mundshme për një grua të re në Rusi. Ajo u detyrua që të ecte lakuriq...

32 gjëra të mahnitshme të kesh pranë një motër

Çdokush që ka një motër, e di shumë mirë se ç’kuptim ka jeta e saj, pa marrë parasysh nëse asiston edhe në planet tuaja më të...

Vala gjigante në Kinë (Foto)

Foto spektakolare me dron janë kapur pas hapjes së portave të një dige në Xiaolangdi në provincën Henan në Kinë ku krijohet një valë gjigante, si pasojë e...

I ngec dora në dyert e trenit, tërhiqet zvarrë dhjetë metra (Foto)

Një grua ka qenë duke dalë nga treni në një stacion në Londër, kur dyert janë mbyllur dhe ia kanë zënë dorën në mes. Pasi treni është nisur,...

Opinione

Çfarë po ndodh me Ferronikelin?

Në fillim të këtij shkrimi dua t’i rikujtoj publikut një pjesë të shkurtër nga diskursi i debatit “ferronikel” gjatë këtyr 32 viteve të jetës së tij. Që nga viti 1974, kur ishte marr vendimi për themelimin e Ferronikelit, rrinë pezull pyetja; A do...

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Ekonomi

"Fitch Ratings" paralajmëron rënie të investimeve në Britani

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit "Fitch Ratings" pret që investimi në vitin e ardhshëm në Britani të Madhe të ulet për 5 për qind dhe se deri në vitin 2018 do të jenë për 15 për qind më të ulëta nga parashikimet e...

Lansohet projekti për rritjen e konkurrencës dhe promovimit te eksportit

Zyra e Bashkimit Europian do të organizojnë sot ngjarjen lansuese të projektit "Rritja e konkurrencës dhe promovimi i eksportit".  Ky projekt do të mbështesë zbatimin...

Prezantohen perceptimet e tatimpaguesve lidhur me ATK-në

Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencën e organizuar në bashkëpunim me GIZ-in në të cilën do të prezantohen të gjeturat e anketës “Perceptimet e...

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse:...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

Shëndetësi

Dieta braziliane, humbni 12 kilogramë për 1 muaj

Dieta braziliane është ndër dietat më të famshme, e cila mund t’ju bëj të humbni edhe 10 kilogramë për dy javë. Kjo dietë ekziston në dy variante: e shpejtë dhe normale, transmeton Telegrafi. Më poshtë e keni versionin normal, pasi që versioni i shpejt...

Sheqeri, rrezik varësie si kokaina

Sheqeri është kokaina e re. Kështu është cilësuar nga ekspertët, sipas të cilëve, varësia që krijojnë njerëzit ndaj sheqerit, është e...

Këto tri pije shkatërrojnë thartirën në lukth: Harroni ilaçet dhe mjekun!

Këto mëlmesa me siguri i keni në shtëpinë tuaj, por nuk e dini që bëjnë mrekulli kundër thartirës në lukth.Nëse shpesh vuani nga thartira në lukth, nuk...

Recetat popullore për të shëruar infeksionet e rrugëve urinare dhe veshkat

Ja si të shpëtoni nga gurët në veshka dhe infeksionet urinare me disa mënyra 100% natyrale Të gjithë njerëzit janë të rrezikuar, sidomos gratë, për...

Ja cilat janë përfitime shtesë nga stërvitjet

Shumica e njerëzve stërviten për arsye se dëshirojnë të kenë muskuj më të formuar dhe vijë më të bukur trupore mirëpo shumë pak njerëz e...