Demarkacioni ribashkon opozitën, mund të ketë edhe protesta

Pavarësisht mospajtimeve dhe ndarjes së rrugëve, tri subjektet opozitare - Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën - janë të gatshme të ribashkohen për ta parandaluar në Kuvend ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi. Aida Dërguti nga VV, Pal Lekaj nga AAK dhe Bilall Sherifi nga Nisma kanë thënë për “Epokën e re” se me të gjitha mjetet politike do ta pamundësojnë kalimin e kësaj...

Prishtina po përgatitet për goditjen e madhe, javën tjetër e zyrtarizon trajner Ardian Koznikun?

Pas fitimit të Kupës së Kosovës dhe sigurimit të pjesëmarrjes në kualifikime për Europa League, Prishtina po bëhet gati për ndërtimin e një...

Thaçi zotohet për bashkëpunim rajonal: Përkrahja na ndihmon për anëtarësim në NATO dhe BE (Foto)

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se dialogu, pajtimi, mirëbesimi, miqësia dhe bashkëpunimi janë e ardhmja e rajonit tonë “Dialogu,...

Lotët e Bernard Berishës dhe dhurimi i fanellës për tifozin në karrocë (Video)

Anzhi i Bernard Berishës ka siguruar ekzistencën në elitën e futbollit në Rusi. Pas këtij suksesi, ylli i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard...

Lajme

Demarkacioni ribashkon opozitën, mund të ketë edhe protesta

Pavarësisht mospajtimeve dhe ndarjes së rrugëve, tri subjektet opozitare - Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën - janë të gatshme të ribashkohen për ta parandaluar në Kuvend ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion me...

Turqi: Parlamenti votëbeson qeverinë e re

Qeveria e 65-të e Turqisë, e drejtuar nga kryeministri Binali Yildirim mori votëbesimin e parlamentit, njoftoi agjencia zyrtare turke e lajmeve, Anadolu Agency (AA). Pas fjalimeve të kryetarit...

Putin: Kundërpërgjigje ndaj sistemit mbrojtës me raketa

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka paralajmëruar se nuk ka zgjedhje tjetër, veçse të kundërpërgjigjet ndaj Shteteve të Bashkuara lidhur me sistemin e mbrojtjes nga raketat në...

Të hënën shpallen rezultatet e Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e Kosovës do të publikojë nesër (e hënë) rezultatet e Testit të Arritshmërisë, të cilit fundjavën e kaluar...

Ivanov: Në Maqedoni do ta vrisnin edhe Krishtin edhe Muhamedin (Video)

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgji Ivanov, ka bërë një deklaratë që mediat në Maqedoni, të paktën ato shqiptare, e kanë cilësuar si skandaloze. Ai ka...

Sport

Lotët e Bernard Berishës dhe dhurimi i fanellës për tifozin në karrocë (Video)

Anzhi i Bernard Berishës ka siguruar ekzistencën në elitën e futbollit në Rusi. Pas këtij suksesi, ylli i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Berisha, nuk ka mundur t’u përmbahet lotëve. Lotët e gëzimit Berisha i ndau me një tifoz me aftësi të kufizuara...

CR7 elektrizon ‘Bernabeun’ në festën për titullin e Ligës së Kampionëve (Video)

Real Madridi po feston suksesin në Ligën e Kampionëve në ‘Santiago Bernabeu’, me tifozët e tyre. Mediet në Spanjë raportojnë se mbi 80 mijë tifozë...

Brenda javës mësohet grupi i Kosovës për kualifikimet për botërorin e Rusisë

UEFA pritet që brenda javës së ardhshme të vendos se në cilën grup do të vendoset Përfaqësuesja e Kosovës për kualifikimet për botërorin që mbahet...

Perez kapet në flagrancë: Ne kemi 11 tituj të Ligës së Kampionëve, Barcelona 5 (Video)

Real Madridi ka fituar titullin e 11-të të Ligës së Kampionëve, duke mposhtur sërish në finale rivalët e qytetit, Atletico Madridin. Pas ndeshjes, presidenti i Realit...

Italisë i mjaftoi supergoli i Pelle për të mundur Skocinë (Video)

Italia ka shënuar fitore minimale ndaj Skocisë në miqësoren e zhvilluar në ‘Ta Qali Stadium’. Goli i vetëm i kësaj ndeshje u shënua në pjesën e...

Showbiz

Baby Gee gati të “thyhet” dëshmon se të pasmet i ka reale (Video/Foto)

Këngëtarja më e re në skenën muzikore, Baby Gee ka postuar disa fotografi dhe një video në Instagram, përmes tyre ajo tregon trupin e saj dhe linjat bombastike që ka. Për të shumë herë është folur se ka ndërhyrje kirurgjike dhe përdorë photoshop,...

Duda Balje prezanton më të dashurit e saj (Foto)

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit boshnjak, Duda Balje ka prezantuar familjen e saj të ngushtë. Ajo në ditën e veçantë të djalit të saj...

Bebe Rexha ndez Londrën me dridhjen e të pasmeve (Foto/Video)

Bebe Rexha ka bërë një shou të nxehtë para publikut londinez. Kështu ka lënë të kuptohet përmes videove dhe fotografive që i ka publikuar në rrjetet...

Ja si duket sot Dafina Rexhepi, ky është i dashuri i saj (Foto)

Erdhi furishëm në skenën muzikore shqiptare, na solli hite të cilat dëgjohen edhe sot, por iku dhe më nuk po i dëgjohet zëri. Këngëtarja Dafina Rexhepi dhe zëri...

Analicia Chaves "rrit" temperaturat (Foto)

Është 27-vjeçe dhe shkallët e karrierës i ka ngjitur një e nga një. Modelja amerikane Analicia Chaves që njihet për pozat e saj provokuese është një...

Tech/Auto

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të vijë në treg gjatë pjesës së dytë të këtij viti. Pajisja është e dizajnuar të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas...

Tre automjetet më gjigante që ka bërë njeriu (Foto)

Këto janë tre makineritë më të mëdha që ka ndërtuar njerëzimi dhe që janë në gjendje të lëvizin. 1. Transportuesit e NASA-s, prodhim amerikan....

Indeks+

Tradita e kërkon, çifti bën seks sefte para familjes

Kjo foto është shkrepur në një familje në Singapor. Çifti i sapomartuar po bënin seks për herë të parë ndërkohë që familja i shikonte. Madje ata kanë filmuar momentin e penetrimit. Tradita në Singapor kërkon që familja të jetë prezente kur...

Oberwil-Lieli, fshati i pasanikëve në Zvicër (Foto)

Fshati i pasanikëve quhet Oberwil-Lieli dhe gjendet në Zvicër. Ky fshat piktoresk ka 2200 banorë dhe mes tyre janë 300 milionerë. Ata përdorën pasurinë e tyre për...

Kafshë të çuditshme, që sjellin në jetë të vegjël të mrekullueshëm (Foto)

Pothuajse të gjithë i duam këlyshët e vegjël, që na ndriçojnë jetët tona. Por kur vjen te faktori adhurim, vëmendjen e “vjedhin” kotelet dhe...

Magji e zezë? 10 gjëra që nuk i dini mbi Vudù

Zombie? Kukulla? Magji e zezë? Asnjë nga këto. Vudu, më shumë se sa me magji dhe mallkime, është një fe e cila përqendrohet në shërimin dhe të mirën...

Hapet tuneli më i gjatë në botë në zemër të Alpeve

Tuneli i quajtur “Gotthard Base Tunnel” (GBT)  kalon nëpër zemër të Alpeve zvicerane dhe lidh kantonin zviceran qendror Uri me jugun e vendit. Tuneli është 57 kilometra...

Opinione

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si për nga numri ashtu edhe për nga cilësia. Shtrohet pyetja, këta nxënës, a janë duke dalur nga...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Ekonomi

Qytetarët përfitojnë pak nga kamatat e depozitave

Në dhjetë bankat komerciale që veprojnë në Kosovë, ka s’përputhje të thellë ndërmjet normave të kursimeve dhe atyre të kredive. Kjo për faktin se, siç thonë ekspertë për çështje financiare, bankat kanë mjete të mjaftueshme për...

Ligji dhe strategjia për Trepçën shumë shpejt në Kuvend

Qeveria e Kosovës shumë shpejt do ta procedoj në Kuvendin e Kosovës, strategjinë dhe projektligjin për gjigantin metalurgjik Trepça. Në hartimin e ligjit dhe strategjisë...

Largohen dhe mbyllet edhe zyra e AKB-së në Pejë

Edhe udhëheqja e regjionit të Pejës është larguar nga Aleanca Kosovare e Biznesit, duke shuar aktivitetin e saj dhe mbyllur zyrën në Pejë, e cila ishte hapur në dhjetor...

Vetëm 2.5 Euro për transfertet brenda rrjetit të Bankave ProCredit (Video)

Në mënyrë që të mbështesë dhe stimulojë aktivitetet e biznesit ndërkombëtare të klientëve tanë, Banka ProCredit  ofron transferte...

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka...

Shëndetësi

RECETA/ Maskë me ananas për rigjenerim lëkure dhe kundër celulitit

Aplikojeni maskën me ananas një herë në javë për lëkurën e fytyrës apo në zonat ku keni celulit. Ananasi ndihmon në mbylljen e poreve dhe në rigjenerimin e lëkurës, përbërja e tij bromelin largon qelizat e vdekura nga lëkura. 1- Priteni në copa dhe...

Studimi: Nëse punoni shumë, do vuani nga ankthi dhe depresioni

Kontrolli i e-maileve gjatë gjithë ditës, refuzimi i fundjavave dhe madje puna edhe gjatë pushimeve, i karakterizon këta njerëz që njihet si punëtor të mëdhenj. Por,...

Dy banane në ditë mbajnë larg doktorin: Sëmundjet që lufton fruti tropikal

Bananet janë shumë të rëndësishme në përdorimin kundër hemorragjisë cerebrale, po ashtu ato ulin tensionin e lartë, ulin aciditetin e stomakut, si dhe ndihmojnë...

Konsumimi i këtyre ushqimeve, ju çon në një dobësim më të shpejtë

Veza është një ushqim super proteinik në të cilin gjenden të 9 aminoacidet e domosdoshme për organizmin. Jo rastësisht, studimet tregojnë se të konsumosh vezë...

Ja çfarë nuk keni ditur për sytë

Sytë janë pasqyra e shpirtit, janë pjesa më të cilën ne identifikojmë mjedisin përreth. Sa herë që shikoni njeriun që e dashuroni, bebëzat dyfishohen për...