Ndodheni
Indeksonline / Lajme
13:33 / E enjte, 02 Janar 2014
18 Komente
Gazetari kroat: UDB-ja nuk gjente shqiptarë, për të vrarë shqiptarë

Gazetari dhe publicisti kroat Zeljko Peratovic, i cili për një kohë të gjate merret me hulumtimin e vrasjeve politike në ish-Jugosllavi, ka deklaruar se vrasjet e disidenteve që ishin larguar nga vendi, UDB (Sigurimi Shtetëror Jugosllav) i ka kryer në mënyrë specifike.

Sipas tij, serbët i kanë vrarë serbët, kroatët i vranin kroatët, boshnjakët i vranin boshnjakët, derisa serbët i kanë likuiduar edhe shqiptarët.

“Vetëm për shqiptarët nuk ka vlejtur kjo rregull pasi që UDB nuk ka mundur të gjejë shqiptarë për të vrarë shqiptare" ka thënë ai per "Blic", transmeton INA

Çështja e këtyre vrasjeve është ri-aktualizuar pas arrestimeve të ish shefave të UDB’së në Kroaci sot gjatë ditës.

Tashmë dihet se ky shërbim famëkeq (UDB’ja) ka qenë i përfshirë në vrasjet e Jusuf e Bardhosh Gervalles dhe Kadri Zekës në Gjermani dhe Enver Hadrit në Belgjikë. /Indeksonline/


Kendi i komenteve
 • curri 02.01.2014 / 19:07
  Mundet te jete e Vertet por vetem per ate kohe Vlene kur u Vrane JUSUF BARDHOSH GERVALLA DHE KADRI ZEKA,gjasat jane se UDB edhe dore Serbi Ortodoks i Vrau,por me ndihmen e Shqipetarve duke e Spiunuar dhe ku gjenden,adresat dhe me ane te Shqipetarve Spiun u be e mundur qe te vije ne nji Pike qe te Vrahen te Tret me Nji Aksion Kriminal,nese nuk kishte me qene spiunimi i Shqipetarve nuk do te vinte ai Moment qe te Vriten ne nji Kohe dhe ne nji Vende,do te Goditeshin Veqmas dhe me shume Veshtirsi ose nuk do te Vriteshin fare
 • Fr 02.01.2014 / 18:14
  Epo Popull naiv jemi epaska pagu dikush ket far gazetari se pikrisht shqiptari ka vra e dhunu vetem mendoni pak tana te zezat jan kah bahen Haraq prostitucion plaqkitje drog vrasje me pages e shum e shum tjera po ju ha hy pak friga nga Eulexi e mundohen me humb gjurm se ka shum njerz qe i din keto gjera e kto vrasje do te vjen koha ishalla edhe do te denohen te gjith ata qe kan vra njerzet ma te mir per interesa te ndryshme
 • vigjilenti 02.01.2014 / 17:57
  Kjo eshte nje loje e sherbimeve sekrete serbe dhe kroate. Vllezerit Gervalla edhe nese nuk jan vrar nga dore shqiptari sigursht se kallauz ka qen shqiptar bir shkine.
 • dreni 02.01.2014 / 16:58
  ishalla u kan qishtu qysh po shkrun veq mos me ta marre mendja tash mas lufte me siguri per karrige e poste i mbyten do njerez zote edhe ju lutem mos ja leni shikut po do muta si daut hardinaj e do qisi si banen pare thu sak zote per ta kan mendu po ka me ju ardhe gjithesekujte fundi dikah shume keq
 • CORIERA DE LA SERRA 02.01.2014 / 16:51
  THUAJ KETI GAZETARIT KLIKO YOUTUBE NAZIM BLLACA KU THOTE UNE JAM SHQIPTAR ME A.D karte LETERNJOFTIM QE KAM VRA SHQIPTAR KAME QENE NE ORGANIZATE KRIMINELE E QUAJTUR SH.I.K
 • ishalla ka qen qashtu 02.01.2014 / 16:40
  AMA PERVOJA E JONE TREGON KREJT TE KUNDERTEN MAS PAKU NE JUGOSLLAVI KA PAS SUKSES ILEGALITETI I SHQIPTARVE MENJEHER NA KAN ZAN PASI QE NE QDO GRUP ILEGAL KAPAS SHPIUNA ::PER KOKE BANORI SHQIPTARET KAN PAS MA SE SHUMTI SHPIUNA NE BOTE -----NASHTA ME VRA SKAN VRA SHUM AMA NE KURTH KREJT NJANI TJTRIN E KAN QIT
 • fatos 02.01.2014 / 16:09
  Eshte e verte po mos haron se UDB . Nuk munde te bej kurgjo pe pate dikente te shitur po kosove nuk ka mujte me bo gjithshka ate qe done .sepse . Nuk kan dashte te permenden kosova ne ate kohe ne publik
 • Shpresa 02.01.2014 / 15:47
  Po Qka jeni tuj fol UDB ka pas shum Shqiptar si Zymeri Kemali kta kan bo kerdi Kosove
 • @mezesi 02.01.2014 / 15:26
  Cila tradite o i mjere? e kanunit a? Na mytet me keto tradita bre e ne anen tjetert po i shkelni vet traditat. Shikoni se si ju kane bere grate, me te zeza se shkinat, a ka pase shqiptari keso tradite? TRADITEN e keni shkele me preteksin e EVROPIANIZMIT!
 • Besniku 02.01.2014 / 14:49
  Eshte e mundur qe UDB nuk ka gjet shqipetar per te vra shqipetar, ama SHIK-u ka gjet sa te duash
 • KOSOWAR 02.01.2014 / 14:41
  cila dorë e vrau Ahmet Krasniqin pra ?
 • Qytetari 02.01.2014 / 14:40
  Skan pas kontakte me drenic se me ta kishin ba pazar shum leht.
 • Genci 02.01.2014 / 14:35
  SINQERISHT PO ME HABIT KY LAJM DHE ASPAK NUK PO ME TINGLLON SI E VERTET SE UNE JAM KA I MENDOJ SHQIPTARET MBAS VITIT 1999 PIKRISHT JAM KA MENDOJ TE SHIKU..
 • mezesi 02.01.2014 / 13:59
  Trandita dhe edukata e hershme shqiptare e ka pasë vleren e vet;të varfër,të shtypur por besnik.Kjo lufta a fundit po sjell dyshime sepse lakmia për pasuri dhe karrigë e ka tejkalu edukaten kombëtare.Fjalë e pleqëve:"Si kofsh-vofsh".
 • qobqni 02.01.2014 / 13:53
  E ,MUNET ME KAN EDHE KJO,AMA DIKUSH KA VRA EDHE PO VRET
 • Fush kosova 02.01.2014 / 13:47
  Po qashtu eshte udb ska mujt me gjet shqiptar ne vra shqiptar po ka gjet shqiptar qe me dal me fol se qita njerz qe jon vra sjon vra prej udb po prej shqiptarve se politikant per interesa tyre sjan hezitu mi akuzu rivalet politik vetum per mi fitu zgjedhjet kemi rastin e ldk per qdo vrasje prej vitev 80tav i ka akuzu njerzit e ilegales ma von njerzit e uck per qdo vrasje qe ka bo udbja kshtu qe pajtona plotsisht me ty peratovic vrasjet si jan ba shqiptaret po udbja po fatkeqsisht na vet ja kena vesh shqiptarve
 • se lun topi gjermanit 02.01.2014 / 13:43
  evertet pra shqipetari nuk vret shqiptar.
 • se lun topi gjermanit 02.01.2014 / 13:43
  evertet pra shqipetari nuk vret shqiptar.
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2016 Portali Indeksonline.