Ndodheni
Indeksonline / Showbiz
18:39 / E martë, 19 Shkurt 2013
2 Komente
"Daja i Ezel", aktiv në moshën 76 vjeçare

Kuncel Kurtiz, i lindur në vitin 1936 në Izmit Kocaeli, një fshat në Turqi, është aktor teatri, filmi, seriali, regjisor, producent dhe drejtor filmi. Ndonese ne moshe te shtyer, ai qendron besnik pasionit te kinematografise edhe tani, si 76 vjeçar.

Që nga viti 1964, ai është shumë aktiv duke aktruar në më shumë se 70 projekte filmike, përfshirë këtu edhe produksione internacionale. I ati i tij ka qenë guvernator lokal, ndërsa e ëma mësuese. Profesionet e prindërve i kanë mundësuar atij që të shëtisë në shumë vende në Turqi, derisa mbaroi shkollën e lartë në Stamboll e më pas studimet për Filologji (gjuhë angleze) në Universitetin e Stambollit. 

Në vitin 1958 fillon karrierën si aktor në teatër, duke performuar kështu nëpër skenat e Geteburgut, Stokholmit, Berlinit, Hamburgut, Londrës etj. Tuncel Kurtiz ka qenë bashkëpjesëmarrës në shumë projekte filmike gjermano-turke në vitet ‘70. Gjatë mbarimit të studimeve dhe kryerjes së shërbimit ushatarak, Tuncel takohet dhe miqësohet me regisorin Yilmaz Guney, duke realizuar më pas edhe shumë projekte filmike. Filmi i tyre Umut, i realizuar në vitin 1970, është shfaqur edhe në Festivalin e Filmit të Kanës. Imazhi i tij është shfaqur në shumë projekte filmike suedeze, gjermane, holandeze, italiane, angleze, izraelite, indiane duke aktruar kështu vetëm në gjuhën turke.
 
Në opinionin shqiptar, Tuncel Kurtiz është bërë i njohur me rolin e Ramiz Karaeski (Daja) në serialin e Ezelit. Për momentin jeton në Stamboll dhe ndonese i moshuar, është ende aktiv në jetën publike. /Indeksonline/

Kendi i komenteve
  • semi 19.02.2013 / 22:50
    daje ki qene ma i mire ne kete filme.
  • merita 19.02.2013 / 19:06
    Ka luajtur nje rol brilant ne serialin ezel!
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.